Marzeniem adeptów szkół fryzjerskich jest własny salon fryzjerski. Nie cena świadczy o poziomie wykonywanych usług. Najwięcej mówi sprzęt, na którym fryzjer pracuje. Jak zatem wyposażyć salon fryzjerski, by praca stała się wygodna, a klienci wiedzieli, że przychodzą do specjalisty?

jak wyposażyć salon fryzjerski

Pierwszy kontakt: poczekalnia

Nim klient zasiądzie na fotelu, najpierw przechodzi przez poczekalnie – tu powinno znaleźć się miejsce na to, by mógł powiesić odzież wierzchnią, a w razie konieczności poczekać na swoją kolej. To miejsce musi mieć charakter domowego salonu: kanapy, fotele i stolik to obowiązkowe wyposażenie tej strefy. Do dyspozycji klientów należy również oddać wieszak, a nawet całą szafę, by mogli spokojnie odłożyć swoje okrycie wierzchnie. Sofy i kanapy powinny być bardzo wygodne – klient będzie korzystał z tego miejsca nie tylko w czasie oczekiwania na swoją kolej, ale również, gdy farba zostanie nałożona na głowę i trzeba odczekać, by ją zmyć. Meble wypoczynkowe powinny być jednak praktyczne w utrzymaniu czystości. W salonie fryzjerskim jest bardzo wiele okazji do tego, by coś poplamiło sofę lub fotele.

Oczekując na swoją kolej lub dalszą część zabiegów, należy zaproponować klientowi coś do picia i zapewnić mu rozrywkę. Właśnie po to należy wstawić do tej strefy niski stolik kawowy oraz niewielki stoliczek z prasą branżową lub lifestylową. Miejsca te można udekorować kwiatami lub postawić słoik pełen cukierków. Klient przychodzi do salonu, by się zrelaksować, więc trzeba mu zapewnić najwyższy poziom wygody.

Stanowisko pracy – wygodnie i praktycznie

Bez względu na to, ile stanowisk pracy przewidzieliśmy, każde powinno być wyposażone w duże lustro z odpowiednim oświetleniem i fotel. Powinien on być wygodny dla klienta – przecież spędzi na nim wiele czasu, ale także praktyczny z punktu widzenia fryzjera – jego wysokość powinna być regulowana. Fotel musi być osadzony na solidnej podstawie, która zapobiegnie przesuwaniu się – to ważne na przykład w czasie strzyżenia. Lustro powinno być na tyle duże, by klient widział całe swoje odbicie – w czasie stylizacji klienci lubią obserwować pracę fryzjera. Najlepiej, by lustro było wyposażone w dodatkową półeczkę, na której klient może położyć telefon oraz niewielki wieszaczek – to ułatwienie dedykowane przede wszystkim kobietom, by mogły tam powiesić torebkę.

Oczywiście stanowisko pracy powinno być wyposażone w szafkę lub niewielki regał – tu znajdzie się miejsce na wszystkie kosmetyki, które powinny być pod ręką, nożyczki, grzebienie, suszarki i maszynki. Dostęp do nich powinien być łatwy i bezpieczny.

Myjnia i mieszalnia farb

W czasie wykonywania zabiegów fryzjerskich ważne jest, by klient mógł w komfortowych warunkach skorzystać z usługi mycia włosów. A zatem umywalka powinna mieć regulowany kąt nachylenia, który umożliwi jej dostosowanie do wysokości klienta. Taką opcję powinien mieć również fotel. Wielką wygodą jest fotel z możliwością regulowania wysokości podnóżka.

W każdym salonie fryzjerskim powinno znaleźć się miejsce przeznaczone do przechowywania farb i akcesoriów, które niekoniecznie muszą być pod ręką. Może być ono wyposażone w blat – wówczas łatwiej jest odmierzać i mieszać farby i inne specyfiki, a także przechowywać środki do dezynfekcji narzędzi i stanowisk pracy. Może być ono na widoku lub można je zorganizować na zapleczu – wszystko zależy od wielkości salonu fryzjerskiego.

Zaplecze socjalne, czyli to, czego klient nie widzi

W każdym salonie fryzjerskim powinno znaleźć się zaplecze, czyli miejsce, gdzie fryzjer może odpocząć lub przygotować się do dalszej pracy. Jest to strefa wyłączona z użytku klientów, ale nie oznacza to, że powinna przypominać schowek na szczotki – choć trzeba takie miejsce wygospodarować. Przede wszystkim musi to być miejsce przestronne i wygodne. Powinien znaleźć się tu niewielki stolik i krzesła, a także szafa na odzież własną.

Jaki sprzęt wybrać?

Meble i inne sprzęty muszą być wysokiej jakości. Meble powinny być wykonane w solidny sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla klientów, a do tego z materiałów odpornych na działanie szkodliwych czynników chemicznych, których pełno jest w salonie fryzjerskim. Ważne jest również to, by meble były łatwe w pielęgnacji.

Jeśli zaś chodzi o sprzęt, na którym będzie pracował fryzjer, warto wyposażyć salon w kilka „ułatwiaczy” pracy – wiszące suszarki, klimazony, infrazony, sauny fryzjerskie czy odkurzacz fryzjerski. Ponadto w profesjonalnym salonie fryzjerskim powinny znaleźć się wysokiej klasy suszarki do włosów, prostownice, maszynki do golenia i strzyżenia. Zwróćmy uwagę na jakość – będzie to najbardziej eksploatowany sprzęt w całym salonie.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Profesjonalne wyposażenie salonu fryzjerskiego jest bardzo ważne – tworzy ono pierwsze wrażenie, na którym opiera się wchodzący do salonu klient. Bardzo często od tego zależy, czy jeszcze do nas wróci.

Tekst o tym jak wyposażyć własny salon fryzjerski powstał we współpracy z internetowym sklepem fryzjerskim Pro-sprzet.pl gdzie możesz zakupić profesjonalne artykuły do włosów w hurtowych cenach.

log-ps